גולשים כרגע באתר
‏יום שני ‏16 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > מיתוסים

מסופוטמיה


18.2.2007
המזרח התיכון העתיק
דירוג מאמר
צפיות: 8027

המזרח התיכון העתיק - מסופוטמיה

ליבו של המזרח התיכון העתיק נמצא במסופוטמיה, שגבולותיה הם נהר הפרת ממערב ונהר חידקל ממזרח. מסביב למסופוטמיה היו אזורים חשובים כמו אסיה הקטנה, סוריה, ארץ-ישראל ופרס וכולם הושפעו מהתרבות והדת של מסופוטמיה.

החברה היתה מאורגנת סביב העיר-מדינה ולכל מקום כזה היתה אלוהות נותנת חסות משלו. הדת העממית היתה אנימיסטית כלומר, העולם תואר כמלא בכוחות מסתוריים. כתבים רבים כללו לחשים נגד שדים, היה קיים מספר רב של ספרות גורלות, שבעזרתה ניסו לנבא את העתיד. לצד הדת העממית היתה הדת הרשמית שכללה מקדשים גדולים, טקסים מורכבים וכוהנים מקצועיים. האלים הגדולים אורגנו בפנתיאון, המלוכה היתה מתת האלים שירדה מהשמים. רווחתה של כל האומה היתה קשורה ברווחתו של המלך, שהיווה דמות של קודש ומילא תפקיד מרכזי בטקסי הדת העיקריים.

המיתוסים במסופוטמיה הם שילוב של המיתוס השומרי והמיתוס הבבלי. המיתולוגיה אשר פיתחו השומרים, שהיו עם לא שמי, היתה הומוגנית והציגה תמונה של סדר עולם הרמוני ביסודו ובו מופיעים הבריאה והפנתיאון מתוך הים הקדמוני בדרכי שלום, האדם נברא כדי לשרת את האלים והיקום כפוף לגזירות אלוהיות שאינן ניתנות לשינוי הקרויות מה ומתקיים בזכותן. מוצאם הראשוני של כל הדברים היה בים הקדמוני המתגלם באלה נמו, היא ילדה את אל השמים אן ואת אלת האדמה כי. שני אלה הביאו לעולם את "האלים הגדולים", אחד מהם נקרא אנליל,שהיה מקור הסדר ביקום והאחראי לצמחיה, בקר, כלי עבודת האדמה ולאמנויות התרבות. האדם נברא כדי לשרת את האלים ולפרנסם.

הולדתו של אנליל גורמת להיפרדותם זה מזה ולהיווצרות כיפת שמים וכיפת ארץ. ההתפצלות יצרה צער גדול ותחושת אובדן, הן בשמים והן בארץ. לאחר הפרידה מכי, אן מתגעגע אליה ומזיל דמעות מרות מן השמים. גשם דמעותיו נפגש במימי המים של נמו יולדתו ומהמפגש נולדים תאומים: אנכי וארשכיגל. אנכי היה לאל החוכמה וארשכיגל היתה לאלת העולם התחתון. אחותם היתה איננה, הידועה גם בשם עישתר, שהיתה לאלת אהבת הבשרים והפריון וכן אלת המלחמה. המיתוס החשוב ביותר הקשור לעישתר הינו ירידתה לעולם התחתון. לא ניתנת שום סיבה לירידתה לעולם זה, אולי רצתה להרחיב את שלטונה גם אליו. בכל מקרה, היא מצווה על הווזיר שלה לפנות לשלושה אלים ולבקש את עזרתם, במידה ולא תצליח לחזור. בעולם התחתון היא צריכה לעבור דרך שבעה שערים, כאשר בכל אחד מהשערים היא מסירה מעליה פריט לבוש או תכשיט עד שלבסוף היא נשארת עירומה וללא כוח (הלבוש סימל את כוחותיה). היא מתייצבת בפני אחותה ארשיכגל שהיתה כאמור שליטת העולם התחתון ומנסה להשתלט על כסאה, ללא הצלחה ולכן נידונה למוות וגופתה נתלית על מסמר בקיר. הווזיר שלה רואה שהיא מבוששת לשוב וחושש כי אירע לה אסון, הוא פונה לאחיה, האל אנכי לעזרה. זה יוצר מהלכלוך מתחת לציפורניו שני יצורים חסרי מין ונותן להם את צמח החיים ואת מימי החיים והם מגיעים לעישתר ומחזירים אותה לחיים. עישתר יכולה היתה לצאת מהעולם התחתון רק בתנאי שתשאיר אחריה תחליף לעצמה. היא יוצאת משם מלווה בשדים נוראיים ומטילה על בעלה דומוזי, הידוע גם בשם תמוז, להיות למחליפה. כך נחשב תמוז, לאל המת.

קיים גם מיתוס הבריאה הבבלי, המיוחס לעמים השמים אשר השתלטו על מסופוטמיה.

מיתוס זה מתמקד במרדוך, האל הבבלי. בראשית לא התקיים דבר מלבד אפסו, אוקיאנוס המים המתוקים ותיאמת, אוקיאנוס המים המלוחים. בעקבות איחוד ביניהם יצאה שורת אלים המגיעה לשיאה באלים אני ואאה אשר מולידים את מרדוך. אבל אז מתגלע סכסוך בין האלים הצעירים יותר לבין האלוהויות הקדמוניות, אאה קוטל את אפסו, ותיאמת נשבעת לנקום. היא אוספת צבא של מפלצות כמו איש העקרב ומציבה בראש הצבא את בנה כינגו שמקבל מידיה את "לוח הגורלות" המקביל ל- מה השומרי. אלים שונים מנסים להשמיד את תיאמת אולם נכשלים. לבסוף בוחר הפנתיאון במרדוך כמנהיג בקרב. הוא מקבל את התפקיד בתנאי שיוכר המלך האלים ומצליח להביס את תיאמת ומשמידה. הוא מבתר את גופה לשניים – מחצית אחת יוצרת את השמים, השניה את הארץ. מרדוך לוקח את "לוח הגורלות" מידי כינגו והורג אותו, מערבב את דמו בעפר ובורא את האדם.

מיתוס המבול במסופוטמיה הינו השתקפות של השיטפונות הבלתי צפויים של נהרות פרת וחידקל. ישנם מספר גרסאות למיתוס זה, אולם הסימנים הבסיסיים שלהם מצביעים על התפצלותן מאב טיפוס משותף. האנושות מעליבה קשות את האלים ובאה על עונשה ביוזמת האל אנליל שהיה מקור הסדר ביקום. הוא ממיט מבול שנועד להשמיד את כל המין האנושי. אולם, אדם אחד ומשפחתו ניצלים הודות להתערבות האל אנכי, אל החוכמה.

מיתוס המבול השלם ביותר שנמצא הוא מתוך המיתוס השומרי. כפי שכבר נאמר, האנושות נבראה כדי לשרת את האלים ולפטור אותם מהצורך לעבוד. אולם בתוך כמה מאות שנים התרבה מאוד מספר בני האדם עד כדי שהחלו להפריע את מנוחת האלים. אנליל מבקש לצמצם את מספרם ולכן שולח בהם תחילה מגיפה ואחר כך בצורת, אולם בכל פעם משמש את תכניותיו האל אנכי החכם, שמגלה את תכניותיו למלך הצדיק של שורופק הנקרא אתרח'סיס ומסביר לו מה עליו לעשות כדי לסכל את המזימה להשמדת האנושות. לבסוף מאלץ אנליל את שאר האלים להוריד מבול גדול ומשביע אותם לשמור זאת בסוד. אולם אנכי מתנער מהשבועה בכך שאינו מגלה במישרין את הסוד למלך אלא לבקתת הקנים שבה התגורר המלך. על פי עצתו של אנכי, בנה המלך סירה ובה הוא נחלץ מהמבול יחד עם בני משפחתו וחיות שונות.

בזמן המבול מגלים האלים כי ללא בני האדם אין להם פרנסה והם צריכים לצאת שוב לעבוד ולכן הם מתחרטים על מעשיהם. כעבור שבוע שוכך המבול ואתרח'סיס יוצא מסירתו ומעלה קורבן לאלים. אנליל מתרגז בתחילה על סיום המבול, אולם בסופו של דבר משלים עם המשך קיומה של האנושות. למרות השלמתו עם המצב נוקט אנליל במספר צעדים למניעת גידול האוכלוסין. הוא מכונן מעמדות של כוהנות שאסור להן ללדת וגורם לתמותת תינוקות.
 
 
 
פסל של מרדוך מתוך חותם בבלי
 
מפת מסופוטמיה מול גבולות מדינות הסביבה
 
 
 
 פסל של עישתר
 
 
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  מאמר _מסופוטמיה
פניני יווסף   - ‏18/‏10/‏2015 09:52 
1.
  מאמר _מסופוטמיה
פניני יווסף   - ‏18/‏10/‏2015 09:52 
2.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות