גולשים כרגע באתר
‏יום שני ‏16 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

לואי ה-14


9.10.2011

ספיור חייו של לואי ה-14, אחד מגדולי מלכי צרפת. נכתב ע"י ספמי.


דירוג מאמר
צפיות: 7833

בן לשושלת בורבון, נולד ב 5 לספטמבר 1638 למלך צרפת לואי ה13 ולאשתו אנה ארכידוכסית אוסטריה.

נחשב בעיני ההיסטוריונים למגלם של המונרכיה האבסולוטית (מלוכה השולטת על כל ההיבטים של חיי העם והמדינה). הוא שלט באופן מוחלט במשך 72 שנה . מוטט את האצולה הצרפתית באמצעות סיפוחה לארמונו וכרסום מתמיד בזכויותיהם ולבסוף, דרדור מעמד האצולה למצב שבו התואר נמכר בכסף שנועד להעשיר את אוצר המדינה.

 לואי עלה לשלטון בשנת 1643 כשהיה רק בן חמש, לאחר מות אביו. עד בגרותו , שלטו במקומו אמו, שהייתה העוצרת הרשמית שלו, ויועצה הראשי (שבעצם ניהל את המדינה) הקרדינל ז'ול מזאראן.  בילדותו חווה סידרה של מרידות של האצולה הפריזאית , לאחר שמזאראן ניסה להטיל עלייה מיסים. עקב הפרעות נאלץ לואי לברוח עם אמו מפריז. את הלקח המוקדם למד היטב ובמשך כל ימיי שלטונו  פיקח על האצולה והקפיד לשמור אותה בארמונו בכלוב של זהב. מסקנה שנייה שהסיק מהמרידות, הייתה בניית ארמונו מחוץ  לפריז. הארמון בורסאי, שבנייתו והחזקתו רוששה את צרפת, הפך להיות מרכז שלטוני והצטיין בחיי חצר מפוארים אליהם ריתק לואי את אצילי צרפת. חצי מתקציב המדינה שועבדו לאחזקת ארמון ורסאי ובכך דלדלו את קופת המדינה.

ב1651 למרות שהיה בן 13 בלבד החליט לואי להפוך לשליטה היחיד של צרפת. מאזארן עדיין שימש לו כיועץ אבל לאט לאט לקח על עצמו את ניהולה המוחלט והבלעדי של צרפת, עד מותו של מאזארן ב-1661. לואי ה14 לא חלק את סמכויותיו עם ראש ממשלה או עם אספת המעמדות והפרלמנט (שהיה גוף שיפוטי באותה תקופה) והעניק להם מעמד לא פורמאלי. פעולתו הראשונה כמלך הייתה מינוי שר אוצר חדש, ז'אן קולבר, שהטיל מיסים כבדים מאוד, כולל על האצולה והכנסייה. קולבר פיתח את המסחר בתוך צרפת על בסיס התפיסה המרקנטיליסטית, שיטה המעודדת יצוא אבל מקטינה יבוא באמצעות מכס כבד על כל דבר שנכנס לצרפת.

 מלכותו של לואי הייתה רצופה מלחמות. במהלך שלטונו שילש לואי את כוחו הצבאי, פיתח את הצי הימי, ניהל מלחמות עם ספרד על ארצות השפלה (הולנד ובלגיה) שעברו מצד לצד במהלך חייו. צרפת ביימי חיו הפכה להיות מעצמה אירופית בקנה המידה של ספרד, פרוסיה ואנגליה. מלחמותיו של לואי לווו בבריתות חשאיות עם אויבים לשעבר (לדוגמה ספרד...). לעומת זאת לואי חשש מאוד מאנגליה המתעצמת ובחר שלא להתעמת אתה במשך כל ימיי חייו. 

לואי ה14 פיתח את חיי התרבות בארמונו, ייסד אוניברסיטאות וקירב אליו אמנים רבים (מחזאים: מולייר, ראסין, לה פונטיין, ומוזיקאים: לולי, קופרן ושרפנטייה). חיי היום יום בארמון היו טקסיים מאוד והטקסים  הגיעו לרמות ודקויות שלא יאומנו. לדוגמה, טקסי הסרת הכובע בארמון על פי מדרג החשיבות הדמיוני של האצילים היו מן המפורסמות; כך למשל על שולחן המלך נאלצו כל האצילים לחבוש מצנפות כבדות על פי מעמדם ורק המלך היה רשאי להסב בגילוי ראש. הזכות להגיש למלך את הכותונת שילבש הפכה להיות משאת נפשם של אצילים רבים ומי שזכה בכבוד ראה עצמו בר מזל.

לואי ה14 היה קתולי אדוק ורדף פרוטסטנטים ויהודים בלי הרף. ב1685 הוא הוציא צו בשם הקודקס השחור שהיה בעצם אוסף של שישים חוקים מפלים שאסרו את קיומה של כל דת שאינה הדת הקתולית בצרפת ובנוסף הורה על גירוש היהודים מצרפת. ולמרות זאת, לא נתן לואי לכנסייה הקתולית ולכמריה כל סמכות שלטונית (לכמורה בתקופות הקודמות הייתה השפעה רבה על המהלכים הפוליטיים בצרפת ודמויות שונות מהכנסייה כיהנו בתפקידי שרים, עוצרים וראשי ממשלה).

לסיכום, תקופת שלטונו של לואי הייתה אחת מהתקופות הארוכות ביותר באירופה שנשלטו באופן אבסולוטי על ידי אדם אחד. לואי ה14 קידם את צרפת למדרגת מעצמה אירופית, אבל שילם על כך בדלדול כבד של משאבי המדינה, דרדור מצבו הכלכלי של רוב העם וריקון הקופה הציבורית. כתוצאה מכך, צרפת עמדה על כרעי תרנגולת מבחינה כלכלית. כל עוד לואי עצמו שלט ואחז בידו את כל החוטים, הדבר היה אפשרי אבל, נינו ובן נינו שלא היה להם לא הכישרון ולא יכולת השליטה הפנטסטית של סבם, גרמו להתמוטטות הכלכלה ולמרד ההמון המורעב שהובילו למהפכה הצרפתית.  (אבל זה כבר סיפור אחר ויסופר בפעם אחרת). 

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות