גולשים כרגע באתר
‏יום רביעי ‏15 ‏אוגוסט ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

טיפים למנחה


3/10/2011

איך אפשר להוציא את המקסימום מכל מפגש.


דירוג מאמר
צפיות: 7765

בכתבה הזו, אני אביא כמה טיפים מהניסיון האישי שלי בקשר לאיך להנחות טוב ומה כדאי לעשות. בסוף הכתבה, תהיה רשימה מתומצתת שלהם. הכתבה כתובה בלשון זכר אך מיועדת לשני המינים.

 

תן להם לבחור

הרבה מנחים שואלים, "איך לעזאזל אני מכניס אותם להרפתקה כשהם מסרבים להיכנס אליה?" וכן, זה מתסכל, וכן, זה לא נעים, אבל מטעויות לומדים. להכניס אותם בכוח להרפתקה, לא זו הדרך לעודד אותם לפעם הבאה, ומהר מאוד תימצא בלי שחקנים. לכן, תן לשחקנים לבחור, לפי הבחירות שלהם, תוכל לדעת מה להביא להם במפגש הבא.

הקבוצה רוצה להצטרף לצבא? כנראה שהם מעוניינים בקרבות ענק של עיר נגד עיר וצבא נגד צבא.

הקבוצה רוצה לקרוא את מודעות הדרושים? כנראה שהם רוצים שאתה תיתן להם משימה.

מה שלא תהיה, אל תכריח, אל תרמוז שעדיף, תן להם לבחור וזרום עם זה. זו הרי ההרפתקה שלהם לא פחות משהיא שלך.

 

תלמד לאלתר

מנחה שלא יודע לאלתר, יהיה לו מאוד קשה להצליח, תמיד השחקנים יעשו איזה משהו בלתי צפוי, בלי היכולת לאלתר, מהר מאוד תימצא אובד עצות, וזה הסיוט של כל מנחה. תראה הרבה סרטים, תקרא הרבה ספרים. בסופו של דבר, עם ההיכרות עם הז'אנר, פנטזיה אפית למו"ד לדוגמה, או אימה אפלה לעולם האפלה, תלמד למצוא את הפיתרון המעניין ביותר.

"כן, זה מזכיר את הסצינה הזו מהנוסע השמיני שבה הוא רוצח את הבחור ההוא, למה שלא נשתמש בזה?"

השאיפה שלך באלתור, היא להעלות דברים שמוכרים לך בלי שאף אחד יזהה את המקור שלהם. אין צורך להימנע מקלישאות, אם זה מתאים, תשים.

 

תכיר את השחקנים שלך

אחת מהעצות הכי חשובות, תלמד להכיר אותם. כשתכיר את השחקנים, תוכל לחזות את מה שהם עומדים לעשות טוב יותר. אם תוכל לחזות מה הם עומדים לעשות, תחסוך לעצמך הרבה אלתור וכאב ראש אחר כך. חוץ מזה, תוכל לגרום להם ליהנות יותר, אם תביא את מה שהם אוהבים יותר.

השחקן הזה מאוד אוהב לחסל אורקים? בואו ניצור הרפתקה שבמרכזה עומדת קבוצת אורקים.

הקבוצה הזו מאוד אוהבת ים? בואו נביא הרפתקת פיראטים.

האפשרויות הן אינסופיות וכך גם מגוון השחקנים.

 

אל תשכח להפתיע

להפתיע את השחקנים זה כלי מאוד חשוב, זכורה לי הרפתקה שבה המרגל שלהם התגלה בתור הנבל וזה שהם בטוחים שהיה הנבל, היה האיש שאמור היה לעזור להם. אילו פנים היו להם כשגילו את האמת, מאוחר מדי.

תביא לשחקנים משהו לא צפוי, והם יתלהבו. האנשים שבטחו בהם הם האויבים, המטרה של המשימה שבשבילה הם יצאו לאורך כל המסע הייתה אצלם מההתחלה, הם עושים משהו שהם בטוחים שיש לו השלכה ובסוף לא קורא כלום. ההפתעה היא חלק ממה שהופך את המשחק למה שהוא. הטוויסט הקטן הזה בשיא.

 

תלמד לתאר

משחק תפקידים בסופו של דבר, מתרחש בדמיון. אבל השחקנים לא נמצאים באותו ראש כמוך, תלמד לתאר טוב, ופתאום הם יבינו באיזה מצב הם וישתמשו בסביבה לטובתם. מה זה משנה שהעץ כרות, אם הם לא יודעים שהוא שם? מה זה משנה אם פה יש מחסה, אם הם בטוחים שהוא קטן מדי? בשביל מה בכלל לשחק, אם הם לא יודעים מה קורה סביבם? יש פה כמה כתבות נפלאות על איך לתאר טוב יותר. יש סופרים שתיאור הוא אחד מהדברים היותר מרשימים אצלם, כמו טולקין, שהעולם שלו הוא העולם הכי צבעוני שיצר האדם. תקראו אותו פעם, תקראו אותו פעמיים, לא תצטערו.

 

תכניס את השחקנים לאווירה

לא פחות חשוב מהתיאור, זו ההכנסה לאווירה, באוצר המילים, במוסיקה, באווירה סביב השולחן. במשחק אימה של קריאתו של קת'ולהו, אווירה שלא תתמוך בתמה של חוסר התקווה ושל חיפוש אחרי זוועות לא להם, תפגע בהנאה של המשחק. במשחק פנטזיה, פסקול למשחקי סייבר יכול להרוס את המשחק. שים לב מה אתה שם כדי ליצור את האווירה. יש פה כתבה או שתיים על מוסיקה, יש קישורים לרדיו של משחקי תפקידים. תשתמשו בזה.

 

אל תפגין חוסר ביטחון

לעולם אל תראה חוסר ביטחון במשחק. מנחים רבים נלחצים לקראת המשחק הראשון שלהם, לקראת הנחיה בשיטה חדשה או לקראת כל דבר דומה. גם אני ביניהם. עדיין, למשחק צריך להגיע רגועים, שחקנים הם מומחים במציאת החוסר ביטחון הזה, וזה פוגע במשחק ובהנאה של כל הצדדים. תבוא רגוע, עם ביטחון עצמי גבוה(אבל לא מדי) ועם הרגשה טובה והמשחק ישתפר פלאים.

 

תהיה יצירתי

אל תתקע לשחקנים את אותו סוג משחק כל פעם, פעם אחרונה הרצת זחילת מבוכים? עכשיו הזמן למשהו שונה. אל תעשה שינוי מוחלט בלי להודיע מראש, תתחיל להניע אט אט. אם נלך עם הדוגמה, אחרי זחילת המבוכים, תוסיף גם איזשהו מימד אימה או חקירה נגיד להרפתקה. אם תראה שליטה בסוגי משחק רבים, השחקנים יחכו יותר לפגישה, מסוקרנים ממה שיהיה הפעם.

 

תשתמש בכוח שלך

אתה המנחה, אם יש איזשהו ויכוח על החוקים, תשתמש באמרה הידועה: "אני המנחה, אני קובע" או "המנחה מעל החוק" ותגלה שהרבה ויכוחים על החוקים נמנעים. שני שחקנים מפריעים לשחקנים האחרים? אין בעיה, קח אותם לצד ודבר איתם. אם לא תשתמש בכוח שלך, השחקנים ייהנו פחות כי איזה שחקן מעצבן רב על החוקים ומפריע לזרימה של המשחק או שהוא מציק לשחקנים האחרים.

 

שמור על זרימת המשחק

כשהמשחק זורם, כולם נהנים יותר. אם אתה לא זוכר חוק מסוים, או החוקים לא מכסים משהו, תמציא משהו לאותו רגע ותן למשחק להמשיך לזרום. להתחיל באמצע המשחק לחפש איזה חוק שכוח אל זה לא משהו שרצוי להשתמש בו. אני למשל מצאתי שחלק ממתאמי הפגיעה במו"ד פוגעים בזרימה אצלנו, "עכשיו, אני תוקף משכיבה אז זה 2- ואני בא ממאחוריו אז זה 2+." אז פשוט העפתי אותם, כשזה בא לידי ביטוי, מאלתרים איזה משהו ופותרים את הבעיה, ואם למישהו יש בעיה עם הפיתרון, תלך לעצה הקודמת.

 

תכיר הרבה שיטות

אצלי זה נהפך לסוג של סטייה, אבל להכיר הרבה שיטות גם פותר את בעיית המה לעשות כשחצי קבוצה הבריזה, וגם פותח אותך ואת השחקנים לסגנונות חדשים. בשיטות עם מכניקה מיוחדת, אתה יכול לראות איך המכניקה משפיעה על העלילה ולהשתמש בזה כרעיון להכנסת מכניקה למשחק שלך כדי לשפר את האווירה שאתה רוצה להעביר. בנוסף להכל, אולי תזכה להכיר שיטה שיותר נוח לך איתה והמשחק יפרח.

 

תקשיב למשוב השחקנים

מי שיודעים הכי טוב מתי השחקנים נהנים הם השחקנים עצמם, נסה תוך כדי המשחק לדעת מה הם אהבו יותר ומה פחות ובסוף כל פגישה, תן 5 דקות למשוב, שכל אחד יגיד מה הוא הכי אהב בפגישה ומה הכי פחות. מהדברים האלה, תלמד מה לעשות בפעם הבאה, ממה להימנע ומה כדאי לשמור.

 

רשימת העצות:

 • תן להם לבחור.
 • תלמד לאלתר.
 • תכיר את השחקנים שלך.
 • תלמד לתאר.
 • תכניס את השחקנים לאווירה.
 • אל תפגין חוסר ביטחון.
 • תהיה יצירתי.
 • תשתמש בכוח שלך.
 • שמור על זרימת המשחק.
 • תכיר הרבה שיטות.
 • תקשיב למשוב השחקנים.
 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 

‏09/‏10/‏2011 leli
 
כתבה מעולה ‏09/‏10/‏2011 פינגו
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  כתבה מעולה!
פינגו   - ‏09/‏10/‏2011 11:48 
1.
  מי כתב את זה?
dark dog   - ‏16/‏10/‏2011 00:47 
2.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות