גולשים כרגע באתר
‏יום שני ‏16 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > אישים בהסטוריה

בודיקה


7.10.2008
בודיקה- מלכת בני איקני
דירוג מאמר
צפיות: 7742

בודיקה

60 לספירה, רומא בשיאה אבל במוצב נידח האימפריה עומדת לכרוע תחת נחת זרועה של אישה אחת. זעמה יגרום ל- 70,000 הרוגים ולמרד נגד הרומאים בבריטניה. הרומאים השפילו אם אחת ואנסו את בנותיה, והם ישלמו על כך מחיר כבד.

בודיקה, מלכת בני איקני, תנקום בהם !

המילה בודיקה פרושה נצחון, היא הייתה המלכה של בני איקני, שבט קטן וגאה במזרח בריטניה. בני השבט היו צאצאי קלטים, שהגיעו ב- 500 לפנה"ס מצפון צרפת ובלגיה. בני איקני היו עצמאיים, חזקים ועשירים. באותה תקופה, ביבשת אירופה, מעצמת על כבשה ארצות ותרבויות רבות בדרכה לבריטניה. בשנת 60 האימפריה הרומאית כבשה רבע מאוכלוסיית העולם בעזרת עוצמה צבאית והסכמי סחר. פרסוטוגוס, בעלה של בודיקה ומלך בני איקני לא עמד בפיתוי של הסכמי הסחר וחתם עליהם ובכך הפך את שבטו לבן חסות של האימפריה. הוא הבין שאדמתו, רכושו ועושרו ומעמדו החברתי (שלו ושל שבטו) יזכו לתמיכת הרומאים ובדרך זו הצליח לשמור על עצמאות יחסית של ארצו. (בכל מקום שכזה אליו הגיעו הרומאים הם תמכו כלכלית באליטה השולטת) אבל משפחת המלוכה לא תיארה לעצמה כי עצמאותם לא תאריך ימים. בני איקני החשיבו עצמם שווים לרומאים: תרבותם היתה מפותחת, הייתה להם מערכת מוניטארית מפותחת, היה להם שלטון מרכזי ומשפחת מלוכה כאשר השלטון המרכזי שלט על כל הארץ, והם היו מאורגנים פוליטית. החתימה על ההסכם עם הרומאים הייתה מהלך ערמומי, אשר הודות לו מלכים כמו פרסטוגוס, דאגו שאנשיהם לא יוותרו על נשקם וזה גם הפך אותם לאנשים עשירים. אבל, בשנת 60 לספירה הכול השתבש. האדם שתיווך בין בני איקני והרומאים, בעלה של בודיקה, המלך פרסוטוגוס, נפטר. למרות שזו הייתה ממלכת חסות של הרומאים, היו חילוקי דעות רבים בין הבריטים הקדומים לרומאים. יוליוס קיסר שנחשב לאל, המצביא הרומאי הדגול ביותר, ניסה לכבוש מספר פעמים את בריטניה ונכשל פעמיים ברציפות. הדבר היחיד שהצליח לעשות הוא לחתום על הסכם סחר קטן וחזר לרומא במהירות האפשרית. בשנת 43 קלאודיוס החליט לעשות את מה שיוליוס קיסר לא הצליח ולכבוש את בריטניה. הוא שלח 4 לגיונות = 40,000 חיילים ככוח פלישה לבריטניה. שבטים הובסו, אזורים נכבשו והאימפריה התרחבה הודות ליעילות הצבא. זה היה עימות בין שתי תרבויות עתיקות. הרומאים החשיבו עצמם בזמן הגעתם לצפון אירופה כנושאי הדגל של התרבות הנעלה יותר. המסורת התרבותית של בודיקה הייתה נתונה בסכנה גדולה. הם עמדו לאבד את האדמות שהיו אמצעי הקיום שלהם.

כולם שמעו על העם הבריטי הקדמון – הדרואידים, הם המפתח לזהות של הבריטים הקדמונים. תרבותם התפתחה במשך כ- 5,000 שנה והיוותה את שיא התפתחות הקשר בין התושבים לאדמה. הם הקימו מערכת משפטית ונהגו לפיה, הם התנגדו לרומא כי רומא כפתה עליהם אלים אחרים, ערכים אחרים. רומא הרסה את הקשר בין התושבים ואלילי הארץ, אדמה. הדרואידים היו הגורם היחידי שאיחד את השבטים הבריטים ורומא ידעה שעל מנת לכבוש את בריטניה, עליה להביס אותם ומשימה זו הוטלה על מושל האזור החדש, סוטניוס פאולינוס.

כאשר פרסוטגוס מת בשנת 60, הדרואידים התבצרו באי אנגלסי בצפון וולס. סוטניוס קיבל הוראה להביס אותם, וישנם תיאורים וסיפורים רבים שנכתבו על ידי היסטוריונים רומאים המתארים כיצד הדרואידים נטבחו. המדיניות של ממלכות החסות הגיעה לסופה, שבטים כמו איקני יאלצו להחליט האם הם בעד או נגד רומא. ברומא, הקיסר החדש נירון לא הקל על עבודת המושל באזורים אלו, נירון רצה כסף !

כעת, המושל בפקודת הקיסר נירון, דרש לקבל את הכספים משבט איקני ושבטים נוספים בטענה שאלו היו הלוואות בלבד. אבל לבריטים לא היה את הכסף להחזיר כי הם עשו בו כבר שימוש ורוב המלכים כולל מלכי מזרח אנגליה התקשו מאוד להשיג את סכומי הכסף הללו בחזרה במזומן. המושל הרומאי היה אדם קשה ואכזרי וגובי המיסים הרומאים לא היו אנשים עדינים והמצב הלך והחמיר. למרות זאת, בודיקה ואנשי איקני עדיין חיו חיים שלווים. בודיקה הייתה אמורה לשלוט באיקני עד שבנותיה יגדלו. בני איקני הסכימו שאישה תשלוט בהם, אך הרומאים לא הסכימו. לפי החוק הרומאי הנשים היו ללא זכויות, הן היו הרכוש של אביהן או בעליהן מלידתן ועד מותן ולכן הרומאים לא הכיר בבודיקה ובנותיה כיורשות חוקיות. הם דרשו מבני איקני להעביר לידיהם את כל אדמותיהם. המושל הצבאי נשלח לאזור בני איקני בכדי לקחת מהם בכוח את אדמותיהם. בודיקה התנגדה וכתוצאה מכך היא נכבלה בשלשלאות הובאה לכיכר הכפר שם הצליפו בה לעיני כולם. גם בנותיה נתפסו, הוכו ונאנסו. האכזריות, הבגידה והאונס של בנותיה שברו את בודיקה, זה הרגע בו בריטניה השתנתה לעד. בני עמה היו מרוששים, גופה חולל ובנותיה נאנסו. זעמה של בודיקה יחסל את הרומאים ואת כל מי שנלחם לצידם.

בודיקה הקימה צבא של עשרות אלפי חיילים. בזמן שהמושל הצבאי, סוטניוס, טבח בדרואידים, היא ארגנה את תמיכת השבטים הסמוכים במזרח בריטניה. הצבא של בודיקה פשט תחילה על קולצ'סטר, שהיתה הבירה של שבט טרינובנטס, אבל נכבשה על ידי הרומאים. אף אחד לא עצר אותם. העיר הרומאית נהרסה כליל ונשרפה והרומאים המעטים ששרדו התאספו במקדש שנבנה לזכרו של קלאודיוס, שם החזיקו מעמד יומיים ולבסוף גם הם חוסלו. וכך קולצ'סטר הרומאית נמחקה מעל פני האדמה. אחרי שטבח 20,000 תושבי קולצ'סטר הרומאית, הצבא של בודיקה התקדם והרס את כל מה שנמצא בדרכו. בודיקה שחררה גם את שנאת האיכרים לרומאים ורבים מהם הצטרפו לצבא שלה. כשהמושל סוטניוס שמע על המרד, הוא עזב את וולס שם נלחמו בדרואידים, ומיהר חזרה למזרח. הוא שלח תגבורת לקולצ'סטר אבל היה מאוחר מידי. כוח התגבור נפל למלכודת שנטמנה על ידי בודיקה, לפחות 1500 רומאים נהרגו. לאחר מכן צעדו חייליה לעבר מרכז הזרים = לונדון. סוטניוס הגיע ללונדון לפני בודיקה, הוא לא שיער בנפשו שמי שהורג את חייליו ומטיל טרור על צבאו הוא אישה. תופעת האישה הלוחמת לא הייתה קיימת במנטאליות הרומאית. הצבא של בודיקה מנה כ- 100,000 איש וסוטניוס החליט לקחת איתו כמה רומאים ולנטוש את לונדון משום שהבין שאין ביכולתו להגן עליה והוא לא רצה שייווצר מצב בו הוא יפסיד בקרב.

הצבא של בודיקה הרס את העיר וטבח את 10,000 תושביו לאחר מכן בודיקה וצבאה המשיכו לסנט אולבנס, העיר הרומאית השנייה בחשיבותה, אחרי קולצ'סטר. כשסנט אולבנס נחרבה, סוטניוס ידע שאם לא יעצור את המרד, לא יישאר רומאי אחד חי בבריטניה. אחרי 3 תבוסות, הקיסר נירון דרש ניצחון !

ההיסטוריונים מאמינים שסוטניוס אסף את חייליו ליד מנסטה במידלנדס כדי להתכונן לקרב המכריע. הוא בחר את שדה הקרב בקפידה רבה, הוא הציב את חייליו בקצה העמק, מאחור היו יערות. הבריטים יאלצו הפעם להילחם בתנאים של הרומאים ולתקוף במעלה הגבעה. כ- 200,000 חיילים בריטים השתתפו בקרב והם היו בטוחים שיוכלו להביס את 11,000 הרומאים. אך כידוני הרומאים פילחו אלפים, חיילים שלא מתו מייד נהרגו במטח הבא. הגופות הלכו ונערמו. הבריטים נלחמו כל אחד בדרכו ולעומתם הרומאים – כמכונות הרג משומנות. הרומאים איחדו שורות והפכו לחומה מבוצרת. הם התנפלו על הבריטים ואילצו את השבטים הלא מאורגנים לסגת.

מסופר שבודיקה שרדה את הטבח, לגבי לוחמת כבודיקה, התבוסה הייתה גרועה ממוות. בקרב אחד קצר, הרומאים הרסו את עולמה של בודיקה והרגו גם את בנותיה. בקרב הראשון הגדול בבריטניה איבדו הרומאים רק 400 חיילים, הבריטים איבדו כ- 80,000 וגורלה של בודיקה הוכרע.

מה קרה לבודיקה אחר כך? נותרו רק הסיפורים. ההיסטוריון קסיוס דיו, אמר שהיא מתה בשקט ואילו היסטוריון אחר בשם טקיטוס טען שהיא הרעילה את עצמה.

איש לא יודע היכן קבורה בודיקה.

הבריטים לא מרדו יותר ברומא והרומאים שהו בבריטניה כ- 400 שנה ושינו אותה לעד.

מאת: הפיה הטובה

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
מאמר זה לא דורג עדיין ע"י גולשים , היה הראשון לדרג את המאמר
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  בודיקה מלכת אנגליה הקדומה היתריי בנייה חוק ותיכנוון 052-8438008
אמנון שלמון   - ‏25/‏04/‏2011 10:58 
1.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות