גולשים כרגע באתר
‏יום חמישי ‏19 ‏יולי ‏2018
הפוך לדף הבית   הוסף למועדפים
משחק הממלכה | פורומים | חדרי משחק | ממלכות אישיות | אוצרות הממלכה | משחקי תפקידים | ממלכות עתיקות | ראשי
צור קשר לוח יד שנייה   חברים באתר   בלוגים   אודות ממלכות   הרשמה   כניסה לחברים
 
צאט הממלכה קוביות משחק - זריקת קוביות פעילויות - משחק הממלכה הודעות פרטיות - חברים פורומים - הודעות אחרונות כרטיס אישי מה חדש באתר?
שלום [אורח] התחבר
 
ממלכות עתיקות - הפורטל > כתבות

גלדיאטורים


27.7.2008
גלדיאטורים
דירוג מאמר
צפיות: 7707

גלדיאטורים

הגלדיאטורים הראשונים היוו חלק בטקסים שנערכו באיטליה העתיקה. הם הוצגו לראשונה לרומאים בשנת 264 לפנה"ס, כאשר בניו של ג'וניוס ברוטוס כיבדו את הלווית אביהם במלחמת גלדיאטורים. לוחמת הגלדיאטורים במקור היתה חלק מטקס דתי אשר לו היו 2 מטרות. האחת, לוודא כי המתים יעברו לעולם הבא בליווי של משגיחים / בני לוויה חמושים, השנייה, לפייס את רוחות המתים על ידי קורבנות אלו.

מעמדם החברתי של הגלדיאטורים היה מהנמוכים ביותר, מקור הגלדיאטורים היה בפושעים מורשעים, שבויי מלחמה או עבדים אשר נקנו למטרה זו. אולם, היה גם מספר מועט של אנשים "חופשיים" שעסקו במקצוע זה בשאיפה לזכות בפופולאריות ובחסות מאזרחים עשירים. ה"חופשיים" שעסקו בזה היו בד"כ מנודים, עבדים חופשיים או חיילים ששוחררו בבושת פנים מהצבא. הגלדיאטורים אומנו באומנויות לחימה בבתי ספר אימפריאליים מיוחדים. יוליוס קיסר הקים בית ספר לגלדיאטורים ואספסייאנוס וטיטוס הגדילו ופיתחו אותו. התנאים בבית הספר היו קשים, והגלדיאטורים המתלמדים ישנו על מזרוני קש, אך הקשיחות והספרטניות רק עזרו להם לשרוד בקרבות המרים.

משחקי הגלדיאטורים הוצגו במשך 10 עד 12 ימים בכל שנה ובד"כ בשילוב עם פסטיבל החוגג את האל Saturn. האמפיתיאטרון המפורסם ביותר הוא הקולוסאום, את בניית הקולוסאום החל הקיסר אספסיאנוס בשנת 72 לספירה באמצעות 20,000 עבדים ושבויים, וסיים אותה בנו טיטוס בשנת 80. ,חגיגות סיום בניית הקולוסאום נמשכו כמאה ימים. בקולוסאום היו מושבים ל- 50,000 איש והוא היה מחולק לארבע מפלסים: הראשון שמור למסדר הפרשים, השני לאזרחים, השלישי והרביעי לציבור הרחב (פלבאים). בנוסף לכך נשמר תא מיוחד לקיסר. הזירה צוידה באביזרים ובמבנים תת-קרקעיים משוכללים לעריכת קרבות הגלדיאטורים וחיות הפרא.

במקור, הגלדיאטורים, שהיו שבויי מלחמה, נאלצו להילחם עם כלי הנשק שלהם ובצורת הלחימה אליה הם היו רגילים. כלומר, סוגי כלי הנשק היו על בסיס אתני מסורתי. משבויי מלחמה אלו נוצרה הייחודיות והאקזוטיות של הגלדיאטורים במהלך השנים, והשוני בין כלי הנשק וצורות הלחימה, היווה מרכיב חשוב מאוד בהרכבת צמדים / זוגות למאבק מכיוון שלא היתה שום תהילה או גבורה בהבסת יריב חלש. על האחראים היה לערוך עימות בין גלדיאטורים שהיו בעמדות כוח שוות אך לא זהות בכדי לקיים מאבק מרתק בזירה.

למשל שני שבויי מלחמה מאותו שבט, עם נשקים זהים וצורת לחימה זהה , לעיתים רחוקות בלבד יאבקו אחד בשני. כל זה הביא לחלוקה לקבוצות בקרב הגלדיאטורים שהיו שונות זו מזו בשיטות הקרב, נשק, רקע תרבותי וכו'. היו מספר קבוצות של גלדיאטורים ובניהם:

אקוויטוס – equites, שנלחמו מעל גבי סוסים.

מורמילוmurmillo, שנקראו "אנשי דג" בגלל צורת הקסדה שלהם. הם היו בעלי שריון מלא מכף רגל ועד ראש שהיווה הגנה יציבה כנגד התוקף, אך לעיתים היקשה על תנועת הלוחם.

טרכסthraex, לוחמים בעלי מגנים עגולים וקטנים, חרבות קצרות או פגיונות.

הופלומאכוסhoplomachus, לוחמים ללא שריון שהשתמשו בחרבות ומגנים.

רטיאריוסretiarius, נקראו לוחמי רשת מכיוון שהשתמשו ברשת ככלי נשק וההגנה היחיד שלהם היתה שריון כתף בלבד.

בזירה החולית נאבקו עד מוות גלדיאטורים בינם לבין עצמם במאבק יחיד או בקבוצות, לעיתים גם מול בעלי חיים. מתחת לזירה שכנו המכלאות שבהן הוחזקו בעלי חיים (שאלפים מהם הובאו מאפריקה כדי לשעשע את הרומאים), שהוכנסו לזירה בזמן המתאים בעזרת מערכת כלובים ושערים .

ביום תחילת ה"משחקים", הוצעדו הגלדיאטורים מסביב לזירה לפני שהציגו עצמם בפני הקיסר אשר ישב על במה מוגבהת. כאשר הגיעו לפני הקיסר היו מצהירים :

"הלל לקיסר. אנו העומדים למות מברכים אותך." ( Ave Caesar, morituri te salutant).

רוב מלחמות הגלדיאטורים היו עד מוות אלא אם הקהל חס על חיי הגלדיאטור המפסיד. על פי דרישת הקהל, הקיסר היה או מרים אצבעו כלפי מעלה = חיים או מוריד למטה = מוות.

על ידי כך שנלחמו בתעוזה רבה ובמיומנות גדולה ובקבלתם את המוות ללא מחאה, הגלדיאטורים הפגינו אומץ שבסופו של דבר זיכה אותם בגאולה ותהילה.
 
 

מאת: הפיה הטובה

 
דרג את המאמר  דירוג מאמר
תוכן דירוג תאריך שם
 
אהבתי... אני מקווה שתמשיכי לכתוב כתבות באתר :) ‏29/‏07/‏2008 DarKnight
 
מאוד אהבתי... ‏02/‏08/‏2008 misent
 
יפה מאוד!!! אהבתי ‏14/‏08/‏2008 dark doom
 
הוסף תגובה   |   שלח לחבר תגובות גולשים
למאמר זה התפרסמו 2 תגובות
 
  תגובות  
  כל הכבוד
aniyair   - ‏14/‏02/‏2010 22:20 
1.
  חחח.. אם כבר אז "אחותי" :)
הפיה הטובה   - ‏24/‏03/‏2010 21:04 
2.
 
חיפוש מותאם אישית של
חדרי משחק
משחק הממלכה
פורומים
חץ הזמן - סולאר קטאליסט
הורדות למשחק התפקידים חץ הזמן
סולאר קטאליסט מוצרים
הרפתקאות חץ הזמן
כתבות חץ הזמן
קדימונים וטיזרים
חוקרי חץ הזמן
ממלכות עתיקות - הפורטל
דרושים באתר
כתבות
כתבות מתורגמות
סיפורים
מיתוסים
אישים בהסטוריה
הספרייה
ביקורות סרטים
מיניאטורות
גלרית גולשים יוצרים
משחקי לוח וקלפים
מוזיקה
לוח אירועים
ספריית סרטים
קורסים וחוגים
קישורים
משחקי תפקידים
עולמות וערים
מילון מונחים משחקי תפקידים
דמויות
כלי נשק וחפצי קסם
הרפתקאות
משחקי מחשב
הורדות ועזרים
משחקים ברשת
משחקים
אוצרות הממלכה
יריד הממלכה - משחקים
רקעים לשולחן עבודה
שומרי מסך
משחקים סלולאריים
חזיונות וידאו
רדיו - טרובדור
קהילות - משחקי תפקידים
עולמות
כללי
Senctus Bellum
דמויות
סיפורים
גזעים
באנרים
לוח יד שנייה
משכילון
הקליידוסקופ
חברים באתר
  ערוצי RSS
  חיפוש באתר  
 
 
 
 
 
ראשי | אודותינו | כניסה לחברים | הרשמה | תקנון אתר | צור קשר
סרטים | זכויות רפואיות